TMLI Current Participants


Bryan AdamsAlderman, Tenaha
Riakos AdamsCouncilmember District 2, Killeen
Steve AdlerMayor, Austin
Robin AlanizAlderwoman, Goliad
Zachary AlbrechtCity Council Member, Portland
Nathan G. Alexander, IIICity Council Member, Pos 3, Prairie View
Johnnie AllenCity Councilmember Place 3, Everman
Shaunte Allen, CMOCouncil Member, Place 5, Glenn Heights
Warren AnglinMayor Pro Tem, Groesbeck
Jacqueline AnguloCity Council Place 1, Converse
Megan AntrimCity Manager, Alpine
Al ArreolaMayor, Del Rio
Ivy AvalosMayor, Socorro
Christopher AxbergCouncilmember, Place 1, Carrollton
Annette T. BakerCouncil Member Place #1, Palm Valley
Andrea BarefieldCity Council Member Dist I, Waco
Randall BarkerCouncil Member, Place 3, Iowa Park
Frank BartlettMayor, Mason
Kristi BatesCity Councilmember, Pct 2, Bowie
Daiquiri BeebeCity Councilmember, Ward 1, Huntsville
Racquel Belle, CMODeputy Mayor Pro Tem Place 1, City of Forest Hill
Cathy BennettMayor, Ivanhoe
Terence Benson, Jr.City Councilmember, District 1, Cibolo
Janet BentonCity Councilwoman Place 1, Forest Hill
Ruben J. Bernal, Fort Stockton
Twila BertrandCity Council Member, Huntington
Rita BishopMayor Pro Tem Place 1, Venus
Alan BlaylockCity Councilmember Dist 4, Fort Worth
Kristy BleauCity Councilmember Place 2, Lake Dallas
Alexis BledsoeCity Council Member, Beeville
Stephanie BoardinghamMayor, Forest Hill
Roy BoldonMayor Pro Tem, Nacogdoches
Jeffrey L. BoneyMayor Pro Tem District B, Missouri City
Tamera BoundsCity Councilmember, Mansfield
John BowenCity Councilmember, Position 4, League City
Walter E. BowenMayor, Lake Worth
Charlie BradtCity Councilmember, Shenandoah
Darrell BranchMayor, Brookshire
Michael BrandtCouncilmember, Yoakum
Andy BrauningerMayor, Huntsville
Mike BrittonCouncilmember, Rowlett
Floyd BrooksAlderman Place 1, Edgecliff Village
Isha BrownCity Commissioner Place 3, Carthage
Rodger BrownMayor, Clyde
Sonja A. BrownMayor Pro Tem, Place 1, Glenn Heights
William Deon BrownMayor Pro-Tem, Willis
Kay Brown-Patrick, CMOCity Councilmember, Place 2, DeSoto
Marilyn BroylesCouncil Member (Place 3), Haslet
Erica BruceCouncil Member, Hewitt
Travis BrutonCouncil Member, Place 3, Glenn Heights
Cherry BryantCity Councilperson, Alvarado
Steven BuckCity Councilmember, Place 3, Universal City
Lindsay BuhlerCity Councilmember, Sachse
Cindy BurchfieldCity Councilmember, Daisetta
Andre' Byrd, Sr.Mayor Pro Tem, Place 4, DeSoto
Pepe Cabeza De VacaCity Commissioner - District 6, McAllen
Pete W. CainCouncilmember - Place 2, Anna
Alexandra CalderonCouncilperson, District III, Del Rio
Dawn CandyMayor Pro Tem, Place 4, Oak Ridge North
Gloria Jean CantuCouncil, Place 2, Balcones Heights
Wayne CarpenterMayor, Belton
Joe CarrionCouncil Member Place No. 5, Robstown
Chastity Grant CarterCouncilperson Place 1, Hallettsville
Kimberly CaseCity Councilmember PL1, Ovilla
Jesse CaseyMayor, Hallsville
Lorenzo CastanedaAlderman, Cactus
Martha Castex-TatumVice Mayor Pro Tem, District K, Houston
Raul CenicerosAlderman, Cactus
Tanya ChambersCity Council Member Place 4, Port Aransas
Michele Chandler Kelley, CMOCity Councilmember, Place 2, Springtown
Antonio ChavezCity Commissioner, Lyford
Mitchell CheathamDeputy Mayor Pro-Tem, District 5, Lancaster
Karen CherryCouncilmember, District 4, Duncanville
Dale ChristiansonCouncil Member Place 6, Port Aransas
Diana ChunnCouncil Position 5, Plum Grove
Ed Cimics, CMOMayor Pro Tem Place 4, Live Oak
Christopher L. ClarkCity Council Place 5, Converse
Marilyn Clay, CMOMayor Pro-Tem, Cleveland
Tammie CoffmanCity Councilmember, Clyde
Sonja Coleman, CMOCity Councilwoman Place 3, Forest Hill
Patty CollinsCouncil Member, Place 4, Bridge City
Dana ConklinCity Council - Place 3, Melissa
Sean ConnerCity Council Member District 1, Palestine
Victor A. ContrerasMayor, Marion
Monica J. CruzCouncilmember Place 4, Eagle Pass
Everett CummingsCity Councilmember, Place 2, Pilot Point
Jasmine CunninghamCouncilmember District Four, Gilmer
Katie CunninghamCity Councilmember, District 4, Cibolo
Andrea CutwrightCouncil Member, Kountze
Jody Czajkoski, CMOMayor, Conroe
Sandra Daniel QuinonesCouncil Member Place 1, Mathis
Kenneth DavidsonCouncil Member District 4, Palestine
Julie DavisCity Council, Place 4, City of Montgomery
Shane DavisMayor Pro Tem, Place 1, Aledo
Leticia "Letty" De La PazCity Commissioner, Lyford
Benjamin De LeonCity Commissioner, Place 1, Rio Grande City
Jason De LeonCity Councilmember, Place 2, Edinburg
Suzanne De Leon, CMOMayor, Balcones Heights
Christine DeLisle, CMOMayor, Leander
Mary M. Dennis, CMOMayor- EDC President, Live Oak
Daniel "Dan" DiazCity Councilmember, Place 1, Edinburg
Elias DiazCity Councilmember, Eagle Pass
John DickersonCity Councilmember, Santa Fe
Mary Elizabeth DickersonCouncil Member, Dist 1, Plainview
Sherby DixonCouncil Member, Place 6, Bridge City
Bryan DolanMayor, Aurora
Henry DominguezCouncilmember Place 2, Poteet
Isaac DominguezAlderman Place 3, Odem
Julia DouglasMayor, Glen Rose
Lovie DowneyMayor Pro Tem Place 3, Watauga
Chester DrashCity Councilmember Place 1, Hollywood Park
James Dane DunaginCouncil, Position 3, Tomball
Janice EasterMayor, Caldwell
Mark EganCouncil Member, Sunnyvale
Gilbert Villanueva EguiaMayor, Dilley
Judy EnsweilerCity Council Place 1, The Colony
Phillip EsparzaMayor, Penelope
Amy EstesCouncilmember, Place 2, Azle
Jesse Falcon, CMOMayor Pro-Tem Place 4, Odem
Sheila FaskeMayor Pro Tem, Rose City
Karen FelkerMayor, Borger
Philip FergusonCity Council Place 1, Celina
Jeremy FernandezCouncilmember Place 4, Poteet
Blayne FinlayCouncilman, Bay City
Stephanie FisherCity Councilmember, Johnson City
Vicki FisherAlderman, Rice
Alexandra Flores, CMOMayor Pro Tem, Palmview
Jerry FloresMayor, Christine
Lydia FloresAlderwomen, Goliad
Steve FlynnCouncil Member, Place 6, Trophy Club
Georgette FordCouncil Member, Deer Park
Renee FranklinCity Councilmember, Place 2, Benbrook
Dustin FraticelliCommissioner, Precint 4, Vernon
George FreasCity Councilmember, Glen Rose
Beverly Gaines, CMOMayor Pro Tem, Webster
Eldon Dale GainesAlderperson, Seadrift
Brian GaluardiCouncilmember, Rowlett
Armando GarciaCity Commissioner Place 2, Mercedes
Joe GarciaMayor, Pattison
Joel Garcia, Sr., CMOCouncilman, Palmview
Roberto GarciaCouncil Member Place #1, Benavides
Darren GardnerCouncil Member, Addison
Ron GarlandCity Councilmember District 4, Georgetown
Christopher GarzaCity Council Member, Kirby
Esequiel GarzaCity Councilman, Place 1, La Joya
J. R. GarzaCity Commissioner, Place 3, Alamo
Racheal GarzaCity Council Member Place # 4, Pearsall
Virginia GarzaMayor, Odem
Saji GeorgeMayor, Sunnyvale
Erica GillumMayor, Hempstead
Lori An GobertMayor, Columbus
Ginger GonzalesMayor, Alma
Victor GonzalesMayor, Pflugerville
Jaime GonzalezMayor, Los Indios
Betty Gooden-Davis, CMOMayor Pro Tem, Dist 6, Lancaster
Barry GordonMayor, Duncanville
Carrie F. Gordon, PhDMayor, Balch Springs
Peter GordonCouncilmember, Place 4, Hutto
Pam GoslineMayor, Vernon
Larry GossettCity Council, Morgan's Point Resort
Rick GradyCity Council Member, Plano
Holly Gray-MooreMayor Pro Tem - Ward 1, Roanoke
Danny GregoryAlderman Place 2, Three Rivers
Chrys E. GrummertCity Councilmember, Woodcreek
Paulette M. GuajardoMayor, Corpus Christi
Ralph Gutierrez, CMOMayor, Schertz
Clyde C. Hairston, CMOMayor, Lancaster
Bobby HancockCouncilman, Pottsboro
Harry HardmanCity Councilmember, Conroe
Linda HarvellMayor Pro Tem, College Station
Christopher HarveyMayor, Manor
Andrea HattmanCity Councilmember Ward 4, Rockport
Beckie Duncan Hayes, CMOCity Councilwoman Place 2, Forest Hill
Ross Earl Haynes, Jr.Alderman Place 5, Edgecliff Village
Lorraine HehnMayor Pro Tem, Manvel
Benito HernandezCouncilman, Palmview
Geronimo Hernandez, Jr.Councilmember Place 4, Venus
Veronica HernandezCouncil Member Ward 2, Sonora
Dick HetzelCouncilman, District 6, Cibolo
Allison Heyward, CMOCity Councilmember Place 6, Schertz
Joel W. Hicks, CMOCity Councilmember, District 7, Cibolo
David Hill, CMOMayor, Place 1, Waxahachie
Debra HinesCity Councilmember, Woodcreek
Terry HittMayor, Ralls
Bowie HoggCouncil Member - District 7 at Large, Arlington
David HolbrookMayor, Kermit
Kimberly HolidayCity Councilmember, Place 3, Pflugerville
Sandra HollandCity Commissioner Place 1, Port Isabel
Merlyn HolmesCity Councilmember, Kilgore
Gary HouseCouncil Member, Dist 4, Plainview
Chad HuckabyCouncil Member, Nacogdoches
Tammy HuffMayor, Van
Ronald HumphreyMayor, New Boston
Alexandria InocencioCouncil Member Place 4, Dilley
Debra JacksonCity Council Member, Decatur
Kathleen JacksonCouncil Member Ward 1, Rockport
Malcolm JacksonCity Council Member Pos. 5, Prairie View
Laura JacobsCity Councilmember, Wilmer
Stanley M. Jaglowski, CMOCouncilmember, Dist 2, Lancaster
James Thomas JarrattMayor, Granbury
Carolyn JenkinsCouncil Member, Position 4, Kendleton
Jamell JohnsonTown Councilmember Place 1, Little Elm
Kurt G. JohnsonCouncil Member District 6, Grand Prairie
Victoria JohnsonCouncilmember Place 1, Burleson
Carl A. JoinerMayor, Kemah
Carlie Jones, City of Forest Hill
Elizabeth JonesCity Councilmember, Place 4, Pilot Point
Paula M. JonesMayor, Woodville
John "Chip" Joslin, IVMayor Pro-tem, Glen Rose
Latrelle JoyCity Council Member, Dist 6, Lubbock
Kaye KahlichCouncil Member, Dist 5, Fulshear
Davis KeeleCouncil Member, Lampasas
Michael KellerCity Commissioner Dist 3, Mason
Tim KelleyMayor, Eagle Lake
Cindy KeyCity Council Member, Gun Barrel City
Scott KimbleMayor, Joshua
Ford Henry Kinsley, Jr.City Commissioner District 1, Harlingen
John KirklandCity Council Member, Place 5, Bastrop
Lori Klein QuinnMayor, Tomball
Shawn KnucklesCity Councilmember, Morgan's Point Resort
Jo Ellyn KruegerCouncil Member Place 3, Port Aransas
Jessica KuykendallCouncilmember Place 3, Venus
Jack LaddCity Council Member, Dist 3, Midland
Joy LandryMayor, Maypearl
Carol LangleyCity Council, Place 1, Montgomery
Juan Manuel Lecea, Jr.Council, Place 3, Balcones Heights
Cheryl LeeCity Council Member, Place 1, Bastrop
Ron LeverettMayor, Prairie View
Fred L. LintonCity Councilmember, Position 6, Dickinson
Jess Blake LofgreenCity Councilmember, Place 1, Meadowlakes
Charles "Pete" LoftisCouncil Member, Borger
Carolyn LoftonMayor, Marlin
Daniel Nemecio LopezCity Commissioner District 2, Harlingen
Jesus Lopez, Jr.Councilperson, District I, Del Rio
Olivia LopezAlderman, Place 5, Lake City
Timothy LopezCity Council Precinct 4, Marlin
Marguerite LoveCity Commissioner, Burkburnett
Gilberto LucioCouncil Member Place #2, Palm Valley
Rachel LumpeeMayor, Blanco
Maria Alicia MachadoCouncil Member Place 3, Dilley
Joey MaconCouncilmember District 2, Pleasanton
Daylon MaddoxAlderman, Christine
Curt Maddux, CMOMayor Pro Tem, Conroe
Dennis MaloneyCity Councilmember, College Station
Dinah Marks, CMOCity Councilmember, Place 5, DeSoto
Darryl L. MartinCity Council Member, Beeville
Steve MartinezCouncil Member, Dist 2, Plainview
Stephen MasonMayor, Cedar Hill
Glenn E. MatthewsAlderman, Kountze
Carol K. McCutcheonCouncil Member District 4, Sugar Land
Charlotte McDonaldAlderman, Wolfforth
Mike McDonoughCouncil Member, Dist 3, Plainview
Theresa McShanMayor, Elgin
Tammy MeinershagenCity Council Member, Place 2, Frisco
Rudy MetayerCity Councilmember, Place 4, Pflugerville
Bert MillerMayor, Navasota
Arthur L. MinerMayor, Watauga
Malissa MinucciCouncil Member, Place 5, Watauga
Susan MitchellCity Commissioner, Burkburnett
James MizeMayor, Nacogdoches
Mary Alice MonseAlderman, Christine
Ed MooreCouncil Member District 3, Garland
Gary W. MooreCity Council Member, Portland
Justin MooreMayor, Dalhart
Robert H. MooreMayor, Big Spring
Aaron MorenoCouncil Member, Place 5, Manor
Rachel MorenoMayor, Winona
Eric MorrisCouncil Member Place 4, Haltom City
Jacquelyn MorrowMayor, Oakwood
Robin MoutonMayor, Beaumont
Fernnely MunguiaCouncil Member District 4, Kermit
Connie MurphyAlderwoman, Sour Lake
Arnetta MurrayCity Councilmember Place 2, Iowa Colony
Arlando Nacianceno, CMO, City of Palmview
Cathy Nagel, CMOMayor, Pine Forest
Lynda NashCouncilmember, Place 4, Harker Heights
Jasmine NealCity Councilmember, Bellmead
Russ NelsonCity Council Member, Little River-Academy
Chris NettlesCity Councilmember Dist 8, Fort Worth
Stacey NicholsAlderman, Reno
Ron NirenbergMayor, San Antonio
Ashley NixonCity Council Member, Willis
Roxanne O'NealMayor Pro Tem Place 5, Hays
Jay OdomCity Council Member, West Orange
Kelly OwensCity Council Member Place 2, Port Aransas
Tim ParkeCouncil Member Place 1, Port Aransas
Randy ParrCouncil, Pos 5, Tomball
Joseph PassanisiMayor, Ravenna
Christian PearsonCity Councilmember Place 2, Aledo
Pattie PedersonCity Councilmember, Navasota
John S. PelechCouncilmember, Yoakum
Ron PellegriniAlderman Ward 3, Aurora
Erin Perez, DNPCity Council, Place 3, Live Oak
Jose Luis Perez, CMOCouncilman, Palmview
Kim PerezCouncil Member, Borger
Karen PesekCity Councilmember, Jourdanton
Blake Petrash, CMOMayor Pro Tem, Ganado
Sheila Petta, CMOMayor, Wilmer
Long PhamCouncil Member - District 6 at Large, Arlington
Kevin PlunkettCity Councilmember, Place 3, Bastrop
Sonia PonceCity Council Precinct 1, Marlin
Marsha PorterCity Councilmember, Conroe
Stephanie PostCity Councilmember, Pct 3, Bowie
Matt PrestenbergCity Councilmember, Sachse
Kimberly PriceCouncil Member, Kountze
Sandi PrimousCouncil Member, Forney
Kameron Raburn, P.E.Commissioner Ward 3, Ennis
Javier Ramirez, CMOCouncilman, Palmview
Nona RamosCity Council Member, City of Benavides
Nicole RaphielCity Councilmember, Place 3, DeSoto
Jeff RascoMayor, Woodcreek
Philip RayMayor, Brazoria
Robert RayburnCity Commissioner Dist 1, Mason
James RectorCity Councilmember, Clyde
Karen Redman-WilliamsCity Councilmember, Plains
Leonard Reed, CMOMayor, Willis
Teddy ReelMayor, Commerce
Jim ReeseMayor, Mount Enterprise
Trish ReinerCouncil Member, Place 4, Granbury
Eileen ResnikCouncil Member, Addison
Amy ReynoldsAlderman Ward 1, Aurora
Scott RichardsonCity Councilmember Place 5, Springtown
Doyle Robinson, CMOMayor, Panhandle
Silas RobinsonCity Councilman Place 4, Forest Hill
Steve RockeyCouncilmember, Friendswood
Inelda RodriguezCouncil Member Place 1, Dilley
Tito RodriguezCouncil Member/Region 8-Director/TML Board Member, North Richland Hills
Yolie RodriguezCouncil Member Place 4, River Oaks
David RogersCity Councilmember, Place 6, Pflugerville
Terry RollandCouncil Place 2, Floresville
Rudi RosengartenCity Council Member, Sunset Valley
Jim R. RossMayor, Arlington
Nelson RowlsCity Councilmember Place 4, Aledo
Mario RuizCouncilmember, Carrizo Springs
Melissa RustCouncil Member Place 4, Van
David Rutledge, CMOMayor, Bridge City
Ramiro SaenzCouncil Member Place #5, Benavides
Ruben SaldanaCity Commissioner Place 4, Mercedes
Cassandra SampsonAlderman, Ward 3, Mineola
Denise L. SanchezMayor, Poteet
Byron SanfordMayor, Montgomery
Adina SantillanCity Commissioner, San Juan
Naomi SchrockMayor, Uhland
Connie Schroeder, CMOMayor, Bastrop
Josh SchroederMayor, Georgetown
Sherrie Lynn SchulzeCouncil Member, Position 2, Kendleton
John SchwinCouncilmember, Sunrise Beach Village
Norma Sepulveda, TexasMayor, Harlingen
Robert ShankleCouncilmember, Ward No. 2, Lufkin
Benita Sheffield DuffieldCity Council District 3, Diboll
Tobe ShieldsMayor, Spearman
Debra ShinderCouncilmember, Rowlett
Jenna P. SimsenCity Councilmember, Position 2, Dickinson
Ryan SkidmoreAlderman, Reno
Cathy Skurow, P. E.Mayor, Portland
Geary SmithMayor, Mexia
Jeffrey SmithCouncilmember, Red Oak
Patrick SouterCouncil Member, Place 2, Waxahachie
Billy SparksCity Councilmember, Gholson
Larry Spears, Jr.Mayor, Orange
Jimmy StanfordCouncilmember Place 3, Burleson
Nick StanleyMayor, Aledo
George L. StarksCouncil Member, Position 3, Kendleton
Durand SteadmanAlderman, Tenaha
Cathy SteinAlderman, Place 3, Dalworthington Gardens
Rich StevesCity Councilmember, Place 4, Bedford
Ben StewartCity Councilmember District 7, Georgetown
Carol Strain-Burk, CMOMayor, Lancaster
Susan StreetCouncil Member, Kirby
Jessica SutterCity Secretary, Breckenridge
Charles SwainCouncilmember, Ward 2, Elgin
Edward TaylorAlderman, Thompsons
Randy TeagueAlderman, Mabank
William H. "Dusty" ThieleMayor, Katy
Casey Thomas, IICity Councilmember, Dist 3, Dallas
Deidra ThomasPublic Engagement Coord, Borger
Will ThomasAlderman Ward 2, Jefferson
Troy TompkinsCity Councilmember, Big Spring
Jaime "JJ" Trevino, Jr.Councilmember District 3, Pleasanton
Ramiro TrevinoCity Council Member Place # 2, Pearsall
Jose UribesCouncilman, Crystal City
Steven ValeCouncil Member, Place 5, Granbury
Bianca ValerioCity Councilmember, District B, Pasadena
Pat Van HouteCity Councilmember, District D, Pasadena
Anna VelezCity Commissioner District 2, Mason
Ricardo Villarreal, CMOMayor, Palmview
Brett WadeCouncilmember Place 2, Bridgeport
Bruce WadleyCouncil Member, Place 3, Granbury
Debra WalczykCouncil Member, Kirby
Amy WaldorfCouncil Member Position 4, Quintana
TJ WalkerCouncilmember, Glen Rose
Kelsey WardCity Commissioner Place 4, Canyon
Lori WardDeputy Mayor Pro-Tempore, Addison
Pamela WashCity Councilmember, Wilmer
Carol Jene WattsMayor, Luling
Regina WayneAlderwoman, Lakeport
Jerry WebbCouncilmember District One, Gilmer
Steven T. WebbCouncilperson, At Large Place A, Del Rio
Suzanne WhatleyCouncil Member District 1, Sugar Land
Keithsha C. Wheaton, CMOCity Councilmember, Dist 4, Lancaster
Dawn WhiteCouncil Place 5, Alvord
B. J. WilliamsDeputy Mayor Pro Tem District 4, Garland
Dusty WilliamsAlderman Place 3, Van Alstyne
Jared Williams, PhDCity Councilmember Dist 6, Fort Worth
John WilliamsCity Councilmember, Woodway
Christopher WillisCouncilmember - District 2, New Braunfels
Amanda WillowsAlderman, Reno
Drew WilsonCouncilmember Place 5, Venus
Henry WilsonMayor, Hurst
Jeff WingetCouncilmember, Rowlett
Natalia Witmer, CGFOAsst. Municipal Finance Officer, Windcrest
Howard WoodCity Councilmember, Conroe
Albert WrightCity Councilmember, Brenham
Chris WrightMayor Pro Tem, Place 3, Waxahachie
Marissa XimenezCity Council Place 1, Floresville
Todd Yancey, CMOCity Councilmember, Conroe
Kimberley YancyCity Councilmember Dist A, La Marque
Marcus YaxCity Councilmember Place 4, Windcrest